wtorek, 4 października 2016

Strach przed siłownią ??? Mały poradnik dla początkujących

Tyle ile osób, tyle różnych wątpliwości, problemów czy też pytań '' dam sobie radę?'' Oczywiście, że dasz! Z dobrym podejściem i pozytywnym nastawieniem poradzisz sobie ze wszystkim. Początki są najtrudniejsze i to nie tylko w przypadku sportu, ale w  innych dziedzinach życia również. Kiedy mamy zacząć coś nowego, budzi się w nas wiele nieuzasadnionych wątpliwości i pytań. Naturalna, ludzka reakcja! I nie ma się czym martwić, bo właśnie dlatego, ci którzy już częściowo są w temacie, tworzą różnego rodzaju poradniki, z których warto skorzystać! :)

Przybliżę Wam wszystko na zasadzie pytań i odpowiedzi. Jeśli czegoś braknie, będziecie mogli zadać dodatkowe pytania w komentarzach, a ja chętnie odpowiem :)

a.) Nie ukrywam, że najlepszy jest impuls! Kiedy zaczynamy myśleć o zmianie swojego stylu życia lub chcemy spróbować czegoś nowego, powinno nam się zapalić światełko, że to najwyższy czas aby zacząć działać. Po prostu tzw. AKCJA-REAKCJA. Najlepiej, kiedy to nadarzy się jesienią, bo wtedy to w klubach fitness nie ma jeszcze tzw. sezonowców. Ale nie ma co się oszukiwać! Każdy czas jest dobry, nawet jeśli siłownie w danym okresie są przepełnione :P
b.) Ja jestem zwolenniczką dużych klubów fitness, chociaż moje początki z treningami rozpoczęły się na małej, miejskiej siłowni w Sosnowcu, jeszcze za czasów studiów. Fakt faktem dobry trening zrobimy wszędzie, czy to siłownia duża czy mała. Wiadomo, że wszystko ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o duże siłownie, czy sieci siłowni typu PURE, FITNESS ACADEMY itp, mamy do czynienia z dużą powierzchnią treningową, ogromną ilością różnorodnego sprzętu, klatkami do crossfitu, możliwością skorzystania z dodatkowych zajęć, nie denerwujemy się, że musimy stać w kolejce do sprzętu, bo akurat fajnie by było wykonać dane ćwiczenie. Minusem tego typu klubów jest to, że nie mamy możliwości skorzystania z karnetów tygodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych. Z reguły jest tak, że jeśli już się decydujemy to musimy podpisać umowę na rok.

a.) Przede wszystkim strój sportowy, który powinien być wygodny, funkcjonalny. Do tego w przypadku Nas, kobiet - musimy się w nim dobrze czuć! Mały ręcznik, który przyda się podczas wykonywania ćwiczeń oraz duży - na potreningowy prysznic. Wygodne, sportowe buty - raz kupione droższe i porządne, będą nam służyć dłuższy czas! Z całego serca polecam rękawiczki treningowe - mniejsze ryzyko obtarć i pęcherzy na dłoniach :) Oczywiście woda mineralna do każdego treningu to podstawa. Najlepiej zaopatrzyć się też w klapki pod prysznic, aby uniknąć niechcianych zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych.
b.) Jak najbardziej WARTO! Wiadomo, że uczony z nieba nie spada, ale jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyliśmy, to bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz będziemy się czuć zagubieni i niepewni. Dobrze prosperujące kluby mają takich trenerów, którzy nie dość, że oprowadzą po całej siłowni, opowiedzą co nie co o początkach i jakie treningi są dla nas najlepsze, to jeszcze pokażą obsługę każdego urządzenia z osobna. Z reguły taka konsultacja trwa około godziny i sporo można w tym czasie się nauczyć.

a.) W mojej opinii łatwiej zacząć z kimś, z kolegą/koleżanką, nieważne czy kiedyś ćwiczyli czy nie. Fakt.. łatwiej będzie jeśli mają już jakieś doświadczenie z ćwiczeniami, ale jeśli nie mają, to zawsze czujemy się w pewien sposób komfortowo, robiąc coś nowego z drugą osobą u boku. Ja miałam różne etapy: zaczynałam z koleżanką, potem ćwiczyłam sama, korzystając z licznych porad trenerów na siłowni czy też kolegów, a teraz ćwiczę z Tomkiem. Nie zawsze wykonujemy te same ćwiczenia, chociaż w przewadze wykonujemy treningi razem, na te same partie mięśniowe. Są osoby, które wolą ćwiczyć same i na własną rękę dążyć do celu. To wszystko zależy od charakteru i naszego stylu bycia. Każdy sposób jest dobry i każda opcja ma swoich zwolenników.
b.) Moja odpowiedź na to - kto pyta, nie błądzi! Nie bójcie się zadawać pytań! To jest istota dobrego treningu, poprawnie wykonywanych ćwiczeń! Co z tego, że zrobicie milion powtórzeń, jak każde kolejne jest wykonywane błędnie. Jeśli czegoś nie wiecie - PYTAJCIE! Na siłowni, każdy chętnie Wam pomoże - nawet całkiem obca osoba.. a nuż będzie to początek nowej znajomości ? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz